דוגמא אישית

February 16, 2017

לא תמיד הסנדלר הולך יחף, במקרה של בתים שעיצבו לעצמם אדריכלים ומעצבים, למדתי שדווקא ההתעסקות היומיומית והליווי הצמוד לבונים ומשפצים, מסייעים בהפרדה בין עיקר לתפל ומחדדים את ההבנה מה באמת חשוב. טיפים לעיצוב הבית שלוקטו בין דפי הספר האחרון שלי, "ביתו של אדריכל 2":

 

#1

להפוך חסרון ליתרון.

אדריכלית בשמת צפדיה-וולף מתגוררת בדירה בתל אביב, צורת הדירה לא שגרתית ובולט בה קיר אלכסוני ארוך, שבזכותו נהנה החלל מזרימת אוויר טובה ומטמפרטורה נעימה בכל עונות השנה. צפדיה-וולף החליטה להדגיש את האלכסון והפכה אותו לאלמנט משמעותי שמגדיר את מערכת היחסים בין הציבורי לפרטי ויוצר הפרדה מלאה בין האגפים. הקיר האלכסוני מאגד מגוון פונקציות ונפח אחסון משמעותי, הוא עובה ומשרת את החללים שסביבו, כשבצד הקרוב לסלון הוא מתפקד כספרייה ובאזור המטבח הוא משמש כארון שירות.

 

צילום: שי אפשטיין

 

 

#2

להפוך מרפסת לפטיו.

אדריכל גל טבת ביצע נסיגה פנימה של חלק מהחלונות בחלל הציבורי ויצר שטח חוץ שהוא חלק אינטגרלי מהדירה – מרפסת קטנה מרוצפת בדק עץ ומאובזרת בחלוקי נחל, צמחייה וספסל.

 

צילום: גדעון לוין

 

 

#3

להסתיר פינת עבודה בתוך ארון.

מעצבת פנים ליאור וסלי ביקשה לייצר פינת עבודה עבור בן זוגה, שביקש לא להיות מופרד מההתרחשות בבית, היא תכננה מול שולחן האוכל ארון שבו מסתתרת פינת עבודה המשתלבת עם החלל הציבורי בעת הצורך וביתר הזמן מוסתרת מאחורי דלתות הארון.

 

צילום: עמית גושר

 

 

#4

להשתמש בצבע.

עץ, בטון וצבע הם החומרים המובילים בעיצוב הבית של שריתה ורון פלד, בני זוג בחיים ובעבודה, שממוקם במושב שדי אברהם שבמערב הנגב. לכל חלל הותאם צבע שונה לפי אופיו, בפינת המשפחה ירוק שמסמל צמיחה ובחלל הציבורי צבעי אש דוגמת ורוד עמוק.

 

צילום: גדעון לוין

 

 

#5

בדיוק במידה הנכונה.

המושג לאגום (Lagom), שמקורו בשוודית ומשמעותו "בדיוק במידה הנכונה", מוביל את התפיסה העיצובית של ורד בונפיליולי, המתמחה בעיצוב דירות קטנות, ובא לידי ביטוי גם בבחירה לשפץ את הדירה הקיימת ולא לרכוש דירה גדולה יותר. בהשראת עקרונות העיצוב הסקנדינבי, היא בחרה פלטת צבעים מאופקת שכוללת ירוק עמוק, אפור, לבן ועץ, שמתחברת אל הנוף הנשקף מבעד לחלונות הגדולים.

 

צילום: גדעון לוין

 

#6

לשלב בבית אוספים משפחתיים.

רוב הרהיטים, גופי התאורה, הטקסטיל והאביזרים בביתה של עדי פריימן-עמית, שבקיבוץ בחן, נאספו לאורך השנים בחנויות עתיקות ובשוקי פשפשים. אלה, יחד עם האוספים הרבים שברשותה, בהם אוספי סלי קש, סירים וכלים, שולבו בעיצוב, וכבר בשלבי התכנון המוקדמים הוקדש להם מקום ראוי. את המסדרון באגף הפרטי מקשטות תמונות של שישה דורות מבני המשפחה ועל קיר הגלריה הגבוה שבסלון נתלו מגוון ציורי פרחים, שנאספו לאורך השנים.

 

 צילום: אביב קורט

 

 

#7

לשלב בין סגנונות עיצוב.

מעצבת פנים מיטל קרופ ואדריכל הושע קרופ מתכננים ומעצבים בסגנונות מגוונים, בתכנון ביתם ביקשו ליצור תחושה של בית שקיים זמן רב, כמו היה נכס שעבר בירושה, ולא טרנדי או חדשני מדי. לשם כך בחרו בחומרים מחוספסים וטבעיים, להם צִוותו מגוון של פריטי ריהוט, גופי תאורה ואביזרים שלוקטו לאורך השנים במקומות שונים בארץ ובעולם כמו גם אלמנטים מודרניים דוגמת תעלת מיזוג תעשייתית שנצבעה בצבע קרם ובולטת לאורך החלל הציבורי בבית.

 

צילום: שי אפשטיין

 

 

* הכתבה המלאה פורסמה בגיליון GO Style, אוקטובר 2016.

 

 

 

Please reload

© 2019 by ​Studio Sharon Hibsh. Proudly created with Wix.com.

  • w-facebook
  • Instagram Clean