שמח לכם?

January 8, 2017

"הסרט הזה לא יהפוך אתכם למאושרים". זו שורת הפתיחה של "הסרט השמח" שיצר סטפן סגמייסטר, מעצב גרפי מצליח שבעברו עבודות לרולינג סטונז, לו ריד, ג'יי זי ואחרים, הוא היה מועמד ארבע פעמים לפרס הגראמי וזכה בכמעט כל פרס עיצוב שקיים בעולם.

 

 

sagmeisterwalsh.com

 

 

סגמייסטר חקר את נושא האושר, השאלה "האם זה כל מה שיש" מטרידה אותו כבר שנים ובסרט הזה, ששודר לראשונה בפסטיבל טרייבקה בניו יורק (2016), הוא עורך על עצמו ניסוי שבמהלכו הוא מתנסה לסירוגין במדיטציה, טיפול פסיכולוגי וטיפול בכדורים פסיכיאטריים, לכל שיטה הוקדשו שלושה חודשים במהלכם בדק היוצר המוכשר את מדד האושר שלו, תיעד את רגשותיו, ערך מדידות וסיכם עד שהתקבל ציון ממוצע לכל שלב.

 

בסרט משולבים קטעי תיעוד דוקומנטריים, יומן וידאו מוקלט וממתק שמגביר את ההנאה הויזואלית - סרטונים טיפוגרפיים שבהם מציג סגמייסטר משפטים שיצר מפירות, כלי נגינה, עלים, עפרונות, ג'לטין, פולי קפה, בלונים ועוד.

 

הרבה התרחש במהלך שש שנות צילום הסרט, חיים קוראים לזה, עליות ומורדות, פרידות מאהובים, התאהבות אחת סוחפת ותערוכה שעוסקת באותו הנושא ממש. 

 

 

The happy film, Stefan Sagmeister

 

 

האם יש מסקנות? די בהתחלה אומר סגמייסטר שהוא לא רוצה להציף שאלות, הוא מחפש תשובות, ושאחת הסוגיות שמעניינות אותו במיוחד היא  השאלה האם ניתן לאמן את המוח כפי שמאמנים את הגוף. ברור שמידת ההנאה מהסרט כרוכה ישירות ברמת ההזדהות שתחושו עם שאלת הבסיס, בתור מי שמחפשת כבר שנים, ועוד לא מצאה, הזדהיתי-נהניתי ולכן אני ממליצה.

 

והנה כמה משפטים שכתב, ישירות מתוך האתר: "כאשר עשיתי מחקר על הסרט קראתי ספרי פסיכולוגיה רבים על אושר, מצאתי שבכל פעם שמדען מדבר על משהו שקרה לו בפועל, חוויה אישית, התייחסתי לכתוב ברצינות רבה יותר מאשר כשכתב על סקר שניהל. אז שיניתי את הכיוון של הסרט מתיעוד כללי על הנושא להתמקדות בחוויות האישיות שלי, בתקווה שהצופים יגיבו כמוני. הסרט כשלעצמו לא יגרום לצופים להפוך שמחים (ממש כשם שצפייה בקלטת של ג'ין פונדה לא תגרום להם לרדת במשקל), אבל אני מקווה שהוא ישמש בעיטה קטנה עבורם לחקור כיוונים כמו מדיטציה או טיפול קוגניטיבי".

 

הסרט השמח, בימוי: סטפן סגמייסטר, בן נבורס, הילמן קרטיס (60 דק', ארה"ב, 2016).

10/1 בשעה 22:00 ב-yes דוקו.

 

 

 

Please reload

© 2019 by ​Studio Sharon Hibsh. Proudly created with Wix.com.

  • w-facebook
  • Instagram Clean