הצטרפו אלי להצצה לתוך עולמם הפרטי של האדריכלים והמעצבים החשובים בישראל, אלה שמקדישים את חייהם להגשמת חלומות של אחרים, שעבודותיהם מכתיבות את מתווה הרחובות שלנו, יוצרות לכולנו שכבות של זיכרונות חזותיים ומזמינות דיון על אודות נוחות, פונקציונליות ואסתטיקה. הספר שלפניכם מציג מה קורה כאשר הם מתכננים את הפינה הפרטית שלהם כשאין לקוח שמכתיב להם טעם, אג'נדה וצרכים: אילו בחירות תכנוניות ועיצוביות הם עושים אז? האם הקו המזוהה איתם שולט גם במרחב הפרטי שלהם? האם הבחירות שלהם עבור עצמם נועזות או שמרניות? ומה הם הערכים שמובילים אותם – אסתטיקה או שימושיות?
 
השאלה הזאת מסקרנת משום שתכנון ועיצוב, בכל קנה מידה, משפיעים על איכות החיים ועל היומיום של כולנו, גם אם אנחנו לא יודעים לשים את האצבע על הדרך המדויקת שבה הם עושים זאת. אדריכלות טובה משתלבת נכון בסביבה הבנויה ובמרקם העירוני, היא נראית נכון ויש לה יכולת להשפיע על הדינמיקה בין אלה שחיים בה; לכן מעניין במיוחד לבדוק כיצד היא באה לידי ביטוי בבתיהם של המומחים שמבינים את חשיבותה עד תום.
 
35 הבתים שבספר שייכים לנשים ולגברים שנותנים את הטון בעולם האדריכלות והעיצוב הישראלי; הם פתחו בפנינו את הדלת לבתיהם הפרטיים וחלקו איתנו לא רק תצלומים ותוכניות אלא גם תובנות על אודות מהו בית, מהו מרחב חיים ומה ההבדל בין תכנון בקנה מידה פרטי ואישי, שבו הם מביאים לידי ביטוי את כישרונם ויכולותיהם עבור עצמם ובני ביתם, לכזה שמשפיע על המרחב הציבורי.
 
הספר עוסק בבחירות שמתכננים בוחרים עבור עצמם ובמה שעובר עליהם בתהליך של יצירה כה אישית; במקביל הוא מכוון זרקור לשאלות הנוגעות למימוש עצמי, למפגש בין כישרון לצורך ולהתחשבות בשותפים לחיים, וחושף מה הניע את המציגים להחליט מה שהחליטו כשהקימו את בתיהם הפרטיים.
 

ביתם של תמר יעקבס ואושרי יניב, יעקבס יניב אדריכלים, צילום: עמית גרון